Ożywmy Sadul czyli wyniki badań gimnazjalistów

Grupa uczniów z Gimnazjum „Żagle” w Międzylesiu w ramach projektu pod nazwą „Ożywmy Sadul” z przedmiotu „Wiedza o społeczeństwie” podjęła inicjatywę zbadania, czy osiedle Sadul jest osiedlem ciekawym i czy można je dodatkowo ożywić. Przyczynkiem do takiego projektu była obserwacja, iż mieszkańcy Sadula, w szczególności młodzi ludzie, nie mają co robić na terenie osiedla, na którym mieszkają i po prostu się tu nudzą – gimnazjaliści uznali to za problem społeczny, którym się zajęli.

W ramach projektu przeprowadzono badania ankietowe (70 ankiet) mające na celu zbadanie problemu, tj. sprawdzono, czy problem w ogóle występuje, czy ma znaczenie dla mieszkańców, a także zebrano informację o oczekiwaniach odnośnie rozwiązania problemu.

Poniżej prezentuję Państwu wyniki tych badań, o przedstawienie których poprosili mnie prowadzący ten projekt gimnazjaliści.

Pragnę w tym miejscu podkreślić, że bardzo cenne są takie inicjatywy, które angażują młodzież do działań społecznych i uczą szerszego spojrzenia na lokalne otoczenie i środowisko, w którym żyjemy.

Analiza wyników projektu

Obiektami rekreacyjnymi na Sadulu zainteresowani są głównie jego mieszkańcy, choć ludzie z okolicznych osiedli czasem również z nich korzystają. Kobiety korzystają z nich rzadziej niż mężczyźni, choć różnica nie jest duża. Zwykle mieszkańcy używają infrastruktury rozrywkowej na Sadulu kilka razy na tydzień bądź kilka razy w miesiącu, choć wiele osób używa ich rzadziej, np. raz na kilka miesięcy. Codziennie na obiekty rekreacyjne uczęszcza niewielki procent mieszkańców, a duża część niestety nie korzysta z nich w ogóle. Pomimo tego, sadulski plac zabaw i siłownia plenerowa rzadko są puste i przez większość czasu kilka bądź, szczególnie w ciepłe dni, nawet kilkanaście osób spędza na nich czas. Korzystanie z obiektów rekreacyjnych preferuje głównie młodzież i dzieci wraz z ich opiekunami, osoby starsze częściej wybierają spacer po terenie osiedla. Ta aktywność jest również popularna wśród młodzieży, która w około 1/3 stwierdziła, że chodzi pobliskimi ulicami, bądź jeździ nimi na rowerze, rolkach, deskorolkach itp.

Mieszkańcy są średnio zadowoleni z sadulskich obiektów rekreacyjnych. W skali od 1-6 mieszkańcy osiedla ocenili je średnio na 2.96/6. Ludzie spoza Sadula ocenili je wyżej – średnio 3.4/6. Kobiety bardziej od mężczyzn doceniły infrastrukturę rozrywkową Sadula – średnia ich ocen wyniosła 3.56/6, podczas gdy panowie wycenili je na 2.85/6. Jest to ciekawy fakt, patrząc na to, że panie korzystają z obiektów rekreacyjnych rzadziej od panów. Ogólnie infrastruktura rozrywkowa na terenie Sadula oceniana jest przez mieszkańców chłodno, a, co nie dziwi, wśród negatywnie oceniających – 1, 2 w sześciostopniowej skali – znalazło się wiele osób, które nie korzystają z obiektów rekreacyjnych.

Zdecydowana większość mieszkańców (ponad 85%) stwierdza, że Sadul można uczynić ciekawszym miejscem. To zdecydowanie przejawia się u przedstawicieli każdej grupy wiekowej i wśród obojga płci, choć osoby spoza Sadula wykazują mniejszy entuzjazm w tej sprawie. Podobnie sprawa wygląda, jeżeli chodzi o stwierdzenie, czy potrzebne są zmiany w obiektach rekreacyjnych na Sadulu – wskaźnik pozytywnych odpowiedzi oscyluje w okolicach 85%.

Na informacje o budowie nowego placu zabaw, modernizacji starego, dobudowie nowych obiektów itd. mieszkańcy reagują bardzo pozytywnie. Jednoznacznie stwierdzają, że według nich uatrakcyjnienie Sadula jest potrzebne. Wszyscy popierają zmiany na terenie osiedla, które mają na celu uczynienie go atrakcyjniejszym.

Ludzie korzystają z obiektów rekreacyjnych, mimo tego, że nie są z nich zbyt zadowoleni. Jako powód najczęściej podawane jest, że „Korzystam z placu zabaw, ponieważ trzeba spędzić gdzieś czas, a jest to ciekawsze, niż siedzenie w domu”. Mieszkańcy zapytani, dlaczego są niezbyt zadowoleni z infrastruktury rozrywkowej na Sadulu wspominają głównie o placu zabaw przy ulicy Gajowej i jego stanie, stwierdzając, że wymaga modernizacji.

Mieszkańcy chętnie udzielają sugestii inwestycji, które mogłyby uatrakcyjnić Sadul. Podobne propozycje składały wszystkie grupy wiekowe i osoby różnych płci. Zgodę w tym również wyrażali zarówno mieszkańcy osiedla, jak i osoby niemieszkające na Sadulu. Mieszkańcy najczęściej proponują budowę terenów sportowych, typu boisko czy basen. Często pojawiały się także propozycje budowy lub modernizacji placów zabaw, a także postawienia ławek, latarni czy śmietników. Innymi ciekawymi propozycjami były m.in. wydzielone miejsce na ognisko, skatepark, budowa chodników i ścieżki rowerowej, zagospodarowanie terenów zielonych poprzez np. poprzez utworzenie ścieżek dla biegaczy w pobliskim lasku, ustawienie ścianki wspinaczkowej bądź większe dbanie o czystość na terenie osiedla. Ważną propozycją jest również organizacja eventów i wydarzeń, które angażowałyby i integrowały mieszkańców.

Według nas, możliwe do zrealizowania pomysły to ustawienie drobnej infrastruktury: ławek, koszy na śmieci itp., budowa ścieżki rowerowej (której budowa jest rozpatrywana na ulicy Lucerny), wydzielone miejsce na ognisko, budowa skateparku, ustawienie ścianki wspinaczkowej, zagospodarowanie terenów zielonych oraz organizacja wydarzeń integrujących mieszkańców. Na budowę większych obiektów, np. boiska czy placu zabaw, jest niestety na Sadulu za mało miejsca.

Sadul, jako najmniejsze osiedle wchodzące w skład dzielnicy Wawer, jest niestety traktowany przez władze dzielnicy trochę po macoszemu – inwestycje na tym terenie są rozpatrywane po działaniach na większych osiedlach Wawra, takich jak np. Falenica czy Międzylesie. Inwestycje więc nie następują tak szybko, jak w innych dzielnicach.

Działki, na których mogą obecnie działać władze dzielnicy to działka z „Sadulskim Zakątkiem”, czyli róg ulic Mirtowej i Mydlarskiej, teren starej oczyszczalni ścieków, leżący przy odjeździe od ulicy Mydlarskiej obok Kanału Zagoździańskiego oraz działka w kształcie trójkąta, leżąca po północnej części ulicy Piechurów tuż przy skrzyżowaniu z ulicą Mrówczą. Niestety, duży teren działki przy ulicy Gajowej, na którym obecnie znajduje się plac zabaw, jest „zamrożony” – nie można na nim dokonywać żadnych inwestycji, ponieważ nie jest uregulowany jego stan prawny. Spadkobierca tego terenu rości sobie do niego prawa, mimo tego, że plac zabaw istnieje na nim już 20 lat.

 

Analiza ankiet

1. Zainteresowanie obiektami rekreacyjnymi na osiedlu Sadul

Ludzie mieszkający na Sadulu korzystają z urządzeń rekreacyjnych najczęściej kilka razy w tygodniu. Taką częstotliwość zadeklarowała ¼ osób. Na drugim miejscu (23%) są ludzie, którzy korzystają z owych urządzeń kilka razy w miesiącu. Raz na miesiąc bądź rzadziej niż raz na kilka miesięcy korzysta z tych obiektów po 10% ankietowanych mieszkańców osiedla. Korzystanie z tych obiektów raz na kilka miesięcy zadeklarowało 9% ankietowanych, a raz w tygodniu – 7% osób. Stosunkowo duża liczba osób (14%) nie korzysta z urządzeń w ogóle. Codzienne korzystanie z obiektów rekreacyjnych zadeklarowało tylko 2% ankietowanych mieszkańców osiedla.

Ludzie spoza Sadula najczęściej korzystają z urządzeń kilka razy na miesiąc (47%). Na drugim miejscu jest brak korzystania z obiektów – aż 23%, co jest wyższym wynikiem niż wśród mieszkańców Sadula. Na kolejnych miejscach stoją korzystanie raz w tygodniu – 12% ankietowanych, oraz korzystanie kilka razy w tygodniu, raz na miesiąc bądź raz na kilka miesięcy – taką częstotliwość zadeklarowało po 6% ankietowanych.

Mężczyźni najczęściej korzystają z obiektów rekreacyjnych kilka razy w tygodniu (¼ ankietowanych), a w drugiej kolejności kilka razy na miesiąc (17%). 15% ankietowanych mężczyzn nie korzysta z nich w ogóle. Reszta udzielonych odpowiedzi, czyli: raz w tygodniu, raz na miesiąc, raz na kilka miesięcy i rzadziej niż raz na kilka miesięcy plasuje się w okolicach 10%. Żaden z ankietowanych mężczyzn nie korzysta z obiektów rekreacyjnych codziennie.

Kobiety korzystają z obiektów rekreacyjnych na Sadulu zauważalnie rzadziej niż mężczyźni. Najczęstszą odpowiedzią było kilka razy na miesiąc – niemalże połowa ankietowanych. 16% kobiet nie korzysta z infrastruktury rozrywkowej na Sadulu w ogóle. Kilka razy w tygodniu korzysta z niej 13% ankietowanych kobiet, a raz na miesiąc, raz na kilka miesięcy bądź rzadziej niż raz na kilka miesięcy korzysta poniżej 10% ankietowanych. Codzienne korzystanie zadeklarowała jedna osoba.

2. Poziom zadowolenia mieszkańców:

Pośród odpowiedzi mieszkańców Sadula, w ocenie w skali od 1 do 6 najczęstszą (1/3 odpowiedzi) była liczba 3, czyli połowa skali. Na drugim miejscu były liczby 2 i 4 (23%). Liczbę 5 wskazało 11% mieszkańców. Nikt nie wskazał liczby 6, czyli całkowitego zadowolenia. A liczba 1 była podana aż 6 razy…

Średnia ocen mieszkańców osiedla Sadul wynosi nieco poniżej 3/6 (dokładnie 2.96). Ludzie nie mieszkający na Sadulu najczęściej podawali liczbę 4 (1/3 ankietowanych). Zaraz po niej występowała liczba 3.

Średnia ocen mieszkańców spoza Sadula jest wyższa, niż mieszkańców osiedla i wynosi 3.4/6.

Mężczyźni:
Najczęściej wymieniali liczbę 3, zaraz potem była liczba 2. Średnia ocen mężczyzn wynosi 2.85/6.

Kobiety:
Kobiety najczęściej podawały liczbę 4, a zaraz potem liczbę 3. Średnia ocen kobiet jest wyższa niż mężczyzn i wynosi

3. Czy na Sadulu mogłoby być ciekawiej?

Mieszkańcy Sadula w zdecydowanej większości uważają, że tak (aż 92%). Odpowiedzi ludzi spoza Sadula różniły się od mieszkańców Sadula o ponad 25% – dwie trzecie osób stwierdza, że może być na osiedlu ciekawiej.

Mężczyźni:
Zdecydowana większość – 85% – uważa, że zmiany są potrzebne.

Kobiety:
Pomimo, iż wykazały większe zadowolenie od mężczyzn, bardziej opowiadają się za możliwością dalszego uatrakcyjnienia Sadula. Na pytanie pozytywnie odpowiedziało 90% ankietowanych kobiet.

4. Czy potrzebne są zmiany w obiektach rekreacyjnych na Sadulu?

Ludzie spoza Sadula w dużej większości opowiedzieli się za zmianami – 84% stwierdziło, że zmiany są potrzebne. Ankietowani niemieszkający na Sadulu wyrazili mniejszą, ale również znaczącą chęć zmian – pozytywnie na pytanie odpowiedziało około 73% osób.
Wskaźnik pozytywnych odpowiedzi był u kobiet sporo wyższy niż u mężczyzn, co znów dziwi, przy fakcie, że mężczyźni wykazali mniejsze zadowolenie z atrakcyjności osiedla. U kobiet wyniósł on ok. 93% a u mężczyzn – 77%.

5. Sposoby spędzania czasu przez ankietowanych:

Mieszkańcy osiedla najczęściej chodzą na spacery, także jeżdżą na rowerach rolkach etc. Popularne jest także spędzanie czasu na placach zabaw lub siłowni. Ludzie spoza osiedla najczęściej jeżdżą na rowerach rolkach etc., a także korzystają z placów zabaw i siłowni. Kobiety najczęściej obijają się na spacerach jak i jeżdżąc na wszelakich kołowych pojazdach znanych szerzej jako rowery czy deskorolki. Mężczyźni spędzają czas podobnie do kobiet.

6. Propozycje

Podobne propozycje składały wszystkie grupy wiekowe i osoby różnych płci. Zgodę w tym również wyrażali zarówno mieszkańcy osiedla, jak i osoby niemieszkające na Sadulu. Mieszkańcy najczęściej proponują budowę terenów sportowych, typu boisko czy basen. Często i gęsto pojawiały się także propozycje budowy lub modernizacji placów zabaw, a także postawienia ławek, latarni czy śmietników. Innymi ciekawymi propozycjami były m.in. wydzielone miejsce na ognisko, skatepark, budowa chodników i ścieżki rowerowej, zagospodarowanie terenów zielonych poprzez np. poprzez utworzenie ścieżek dla biegaczy w pobliskim lasku, ustawienie ścianki wspinaczkowej bądź większe dbanie o czystość na terenie osiedla. Ważną propozycją jest również organizacja eventów i wydarzeń, które angażowałyby i integrowały mieszkańców.

7.  Wiek ankietowanych

Ludzie z Sadula:

Wiek Wiek ankietowanych
0-12 5
13-17 6
18-30 6
31-50 21
51-70 7
>70 3

Ludzie spoza Sadula:

Wiek Wiek ankietowanych
0-12 3
13-17 4
18-30 2
31-50 3
51-70 4
>70 0

Kobiety:

Wiek Wiek ankietowanych
0-12 6
13-17 3
18-30 1
31-50 12
51-70 6
>70 7

Mężczyźni:

Wiek Wiek ankietowanych
0-12 4
13-17 6
18-30 7
31-50 12
51-70 7
>70 2

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *