Co się udało i co jest jeszcze do zrobienia? Sadul musi mieć reprezentację.

Kończy się powoli obecna kadencja samorządowa – warto w związku z tym spojrzeć na to, co udało się w naszym osiedlu poprawić oraz na to, co jest jeszcze do zrobienia.

W minionej kadencji wawerskiego samorządu, dzięki mojemu bezpośredniemu udziałowi lub co najmniej zaangażowaniu, w naszym osiedlu zrealizowano następujące inwestycje:

– przywrócenie przejścia dla pieszych w ul. Mrówczej, na wysokości Paczkowskiej (2014)

Przejście dla pieszych w ul. Mrówczej

– budowa krótkiej ul. Mydlarskiej (2015),

Utwardzona ulica Mydlarska

– realizacja azyli dla pieszych w ul. Lucerny (2015)

Budowa azylu dla pieszych w ul. Lucerny przy ul. Wapiennej i ul. Korynckiej

– budowa kanalizacji w ul. Mydlarskiej i Paczkowskiej do istniejącej, pozwarowskiej sieci kanalizacyjnej (2015-2016)

Kanalizacja w ul. Mydlarskiej

– budowa ul. Murarskiej (2016)

Utwardzona ulica Murarska

– realizacja sygnalizacji świetlnej w ul. Patriotów (2016)

Sygnalizacja świetlna w ul. Patriotów

– realizacja terenu rekreacyjnego pn. „Sadulski Zakątek” na rogu Mydlarskiej i Mirtowej wraz z oświetleniem i ogrodzeniem (2016-2017),

Sadulski Zakątek

– budowa chodnika przy Sadulskim Zakątku, w ul. Mirtowej i krótkiej Mydlarskiej (2017),

Chodnik przy Sadulskim Zakątku

– budowa przedłużenia ulicy Mydlarskiej do Zwoleńskiej wraz z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej (2017-2018)

Przedłużenie ul. Mydlarskiej

– dokończenie chodnika w ul. Snopowej (2018),

Chodnik w ul. Snopowej

Ponadto udało się wiele innych rzeczy, które często wymagały dużego zaangażowania. Udało się ochronić dużą część sadulskiego lasu, który w projekcie planu zagospodarowania przestrzennego był przewidziany pod zabudowę mieszkaniową, postawić kilka luster drogowych na osiedlu, doprowadzić do niezbędnej korekty obwodów szkolnych na obszarze osiedla, uchwalić w końcu plan zagospodarowania, który nie pozwala na wciśnięcie na naszym osiedlu kolejnych budynków wielorodzinnych, wyposażyć ul. Węglarską w progi zwalniające, postawić kilka ławek przy ul. Lucerny, wyprostować nazewniczy bałagan ulicy Patriotów, wybudować odcinek wodociągu w ul. Kwidzyńskiej, czy wreszcie zmniejszyć nieco parkingowy kocioł przy ul. Mrówczej. Rozpoczęto także budowę kanalizacji w ul. Lucerny oraz projektowanie sieci kanalizacyjnej dla całego osiedla Sadul, włączając w to odcinki ulic, których nie planowano jednocześnie uzbrajać w tę sieć, co powinno pozwolić na rozpoczęcie budowy kanalizacji w przyszłym roku.

Pewnie udałoby się zrobić jeszcze więcej gdybym „poukładał” się z Platformą Obywatelską – uważałem jednak, że narobili na tym osiedlu (i nie tylko na tym) tyle złego, że nie chciałem swoim nazwiskiem firmować ich poczynań.

Zdobywanie nowych inwestycji dla osiedla Sadul jest utrudnione także przez to, że są w dzielnicy Wawer takie osiedla, które mają dużo większe potrzeby niż nasze osiedle. U nas ponad 90% ulic jest jednak utwardzonych, a większość z nich jest już wyposażona w chodniki. To nie znaczy jednak, że w Sadulu nie ma już żadnych problemów i jest już tak wspaniale. Wciąż jest tu do zrobienia bardzo dużo. Na poniższej mapce prezentuję te najważniejsze i najbardziej realne do rozwiązania kwestie w najbliższym czasie w naszym osiedlu, w sprawie których, często wielokrotnie, już występowałem.

Priorytety dla osiedla Sadul (większa mapa po kliknięciu na powyższy obrazek)

Niestety nie zawsze byłem wysłuchiwany, bo nie miałem żadnego udziału w rządzącej wawerskiej koalicji. Z jednym mandatem radnego dzielnicy Wawer, proszę mi wierzyć, nie można mieć bezpośredniego wpływu na to kto i jak rządzi dzielnicą. Realną szansę na działanie z większym rozmachem, aby jeszcze skuteczniej rozwiązywać m.in. problemy osiedla Sadul dają nadchodzące wybory samorządowe. Jest szansa na zmianę bowiem wokół stowarzyszenia Razem dla Wawra oraz niezależnej Gazety Wawerskiej zgromadziłem solidny zespół 31 niezależnych kandydatów, którzy są uczciwi i nie mają żadnych partyjnych powiązań –  daje to nadzieję na wprowadzenie do Rady Dzielnicy Wawer nowych osób, z nowymi pomysłami i nową energią.

Jestem przekonany, że nie możemy pozwolić sobie na brak reprezentacji osiedla Sadul w Radzie Dzielnicy Wawer. To się może udać tyko razem z Wami Drodzy Sąsiedzi. Proszę Was o głos w najbliższą niedzielę 21 października br.

Rafał Czerwonka

KWW Razem dla Wawra, lista nr 24, miejsce nr 1.

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *