Opiszmy historię osiedla Sadul

Przy okazji mojej działalności społecznej na terenie osiedla Sadul spotykam się często ze wspomnieniami starszych osób mieszkających na tym terenie od dziesiątek lat. Ludzie lubią opowiadać, lubią powspominać, a ja lubię słuchać. Wszystkie takie historie i ciekawostki skrzętnie zapisuję sobie na komputerze w katalogu „Historia osiedla Sadul”. Przykładowo, czy ktoś w ogóle pamięta lub po prostu wie, że ulica Lucerny nazywała się kiedyś Folwarczna, że Mrówcza to była Piaskowa, że w osiedlu Sadul było kiedyś lotnisko albo że przed wojną w rejonie dzisiejszej Gajowej, Paczkowskiej, Pomiechowskiej i Mirtowej planowana była szkoła, przedszkole i stadion?

Szkoła powszechna, przedszkole i boisko w rejonie dzisiejszej Gajowej, Paczkowskiej, Pomiechowskiej i Mirtowej na mapie zagospodarowania dzisiejszego osiedla Sadul z 1939 roku

Może kiedyś warto byłoby te wszystkie ciekawostki spisać w formie dedykowanej osiedlu Sadul publikacji książkowej?

Gorąco zachęcam do dzielenia się ze mną swoimi wspomnieniami i zdjęciami. Może to być nawet kilka zdań własnych napisanych w mailu lub garść opowieści zebranych od rodziców czy dziadków mieszkających na Sadulu. Szczególnie zachęcam do odszukania starych zdjęć z osiedla Sadul. Wiele osób wspomnia jak wyglądały kiedyś tutejsze łąki albo np. widok na stację kolejową w Aninie z poziomu Mydlarskiej – niestety mało kto posiada zdjęcia z tych dawniejszych czasów. Tym bardziej, tych z Państwa, którzy takie zdjęcia posiadają zachęcam do podzielenia się z nimi ze mną – z pewnością nie ulegną wtedy zapomnieniu. Wszyscy dzielący się takimi wspomnieniami mogliby na przykład być wymienieni w ewentualnej publikacji książkowej. Gorąco zatem zapraszam.

Odpierając jednocześnie z góry ewentualne zarzuty o zajmowanie się historią osiedla, a nie jego teraźniejszością i przyszłością informuję, iż jest to jedynie moja działalność poboczna, niejako przy okazji.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *