Sezon na smród w pełni czyli o pomiarach jakości powietrza

Dzięki uprzejmości Politechniki Warszawskiej, miałem okazję przez 14 dni korzystać z prototypu pyłomierza na swoim balkonie w osiedlu Sadul. Pomiar jakości powietrza dokonywany był w okresie od 23 listopada br. do 6 grudnia br.

Prototyp pyłomierza mierzył z minutową częstotliwością pyły PM10, PM2,5, PM1, a także temparaturę i wilgotność powietrza. Identyczne prototypy tego urządzenia zainstalowane są pilotowo w Nowym Sączu, a wyniki pomiarów z tych urządzeń pokazywane są na bieżąco na stronie internetowej Urzędu Miasta Nowego Sącza: www.nowysacz.pl.

Odnośnie samych wyników pomiarów jakości powietrza to z przykrością należy stwierdzić, że jest bardzo źle. Potwierdziło się to, na co kilka tygodni temu zwrócili uwagę aktywiści z „Warszawa bez smogu” wykonując samodzielnie pomiary powietrza w osiedlu Radość (artykuł w GW: Smog na peryferiach większy niż w Śródmieściu). Otóż powietrze w dzielnicy Wawer, w tym i w osiedlu Sadul jest dużo gorszej jakości niż w centrum Warszawy. Wynika to zapewne z tego, że w dzielnicy Wawer mamy dużo większą liczbę pieców, w których paliwem jest węgiel, słabej jakości węgiel, miał oraz niestety często śmieci.

Przykładowo, w przypadku pyłów PM10, tj. o średnicy do 10 mikrometrów zdarzało się, że odnotowywałem pomiary na poziomie 220 µg/m3. Po uśrednieniu dla całej doby (średnia dobowa norma dla tych pyłów to 50 µg/m3) rekordem w przypadku Sadula był poziom 123 µg/m3. Na 14 dni pomiarowych, norma dobowa dla stężenia pyłów PM10 była przekroczona przez 7 dni  (i to tylko dlatego, że przez ładnych kilka dni wiał stosunkowo duży wiatr lub padał deszcz, który skutecznie zbiera pył z powietrza).

Dane uśrednione dla całej doby dla pyłów PM10 pokazane są w porównaniu z innymi najbliższymi dla Wawra stacjami pomiarowymi Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska na poniższym wykresie (w powiększeniu po kliknięciu na wykres):

Wyniki pomiarów pyłow PM10 w osiedlu Sadul – średnie dobowe z porównaniem

Ze wszystkimi pomiarami w osiedlu Sadul dla pyłów zawieszonych PM10, PM2.5 oraz PM1, uśrednionymi w cyklu 1-godzinnym, można zapoznać się na poniższym wykresie (w powiększeniu po kliknięciu na wykres):

Wyniki pomiarów powietrza w osiedlu Sadul – cykl 1-godzinny

Spalanie śmieci, czy tez w ogóle opalanie swoich domów drewnem i węglem jest szkodliwe dla nas wszystkich, a najbardziej narażone są kobiety w ciąży i dzieci. Pyły przenikają do płuc i całego naszego organizmu i powodują wiele chorób układu krążenia i innych.W internecie znaleźć mozna już bardzo dużo treści na temat szkodliwości pyłow zawieszonych, ich wpływu na zdrowie i o tym jak jesteśmy daleko w ogonie Europy w tym obszarze. Apeluję przy tym do Państwa o wymianę pieców węglowych na gazowe oraz o niepalenie słabej jakości paliwem, w tym śmieciami.

Inne kroki związane np. z dużo gęstszym pomiarem powietrza w Warszawie (istnieje tylko kilka stacji pomiarowych na całą Warszawę, a żadnej nie ma w dzielnicy Wawer) oraz związane z regulacjami prawnymi odnośnie rodzajów pieców i spalanego paliwa pozostają w rękach władz miasta Warszawy, województwa mazowieckiego  i rządu. Na lokalnym podwórku wawerskim zostało ustalone, iż tym tematem zajmie się Komisja Ładu Przestrzennego na kolejnym posiedzeniu.

 

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *