Negatywna weryfikacja projektów budżetu obywatelskiego w osiedlu Sadul

W ramach budżetu partycypacyjnego na 2017 rok w obszarze Sadul zgłoszone zostały 3 projekty, o których pisałem we wpisie Sadulskie pomysły na 2017 rok. Zakończona została właśnie weryfikacja szczegółowa złożonych projektów, a wynik tej weryfikacji jest dla mnie dużym zaskoczeniem i prezentuje się następująco:

Rozbudowa Sadulskiego Zakątka (link do projektu) – WERYFIKACJA POZYTYWNA
Uwagi: brak możliwości technicznych wykonania oświetlenia

Chodnik z oświetleniem przy Sadulskim Zakątku (link do projektu) – WERYFIKACJA NEGATYWNA.
Uzasadnienie: „Wykonanie chodnika w zakresie proponowanym przez wnioskodawcę nie tworzy żadnego ciągu chodnika. Obecnie chodnik jest wykonany na ul. Mydlarskiej. W celu utrzymania ciągu pieszego należy wykonać chodnik od ul. Mydlarskiej do skrzyżowania przy „Sadulskim Zakątku”.

Tablice informacyjne dla osiedla Sadul (link do projektu)- WERYFIKACJA NEGATYWNA
Uzasadnienie: Projektodawca nie zgodził się na dokonanie niezbędnych poprawek w projekcie związanych ze zwiększeniem kosztów projektu.

W związku z tym, iż pierwsza dwa projekty są mojego autorstwa złożyłem wnioski o ponowną weryfikację tych projektów. Poniżej znajduje się treść tych wniosków.

 

WNIOSEK O PONOWNĄ WERYFIKACJĘ
PROJEKTU BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO
„ROZBUDOWA SADULSKIEGO ZAKĄTKA”

Niniejszym składam uwagi do wyniku weryfikacji mojego projektu budżetu partycypacyjnego na 2017 rok pt. „Rozbudowa Sadulskiego Zakątka”. Projekt ten został zaopiniowany pozytywnie podczas weryfikacji szczegółowej z zastrzeżeniem w części „Akceptacja kosztorysu realizacji projektu”, iż „brak jest możliwości technicznych w wykonaniu oświetlenia terenu”.

Według wyjasnień osoby weryfikującej projekt oraz osoby zajmującej się inwestycjami elektrycznymi w Urzędzie Dzielnicy Wawer problem z realizacją oświetlenia w ramach tego projektu byłby związany z brakiem możliwości wcześniejszego, tj. już w 2016 roku, skorzystania ze środków finansowych przeznaczonych na projekt, które byłyby, zakładając wybór projektu do realizacji podczas głosowania, uwzględnione i dostępne w dzielnicowym załączniku budżetowym na 2017 rok.

Zwracam uwagę na fakt, iż jedną ze zmian wprowadzonych w zasadach budżetu partycypacyjnego na 2017 rok była zmiana związana z możliwością wcześniejszego rozpoczęcia realizacji projektu tj. bez oczekiwania na rozpoczęcie się 2017 roku. Zmiana związana jest z właśnie projektami, które wymagają dłuższego czasu przygotowania i realizacji niż jeden rok budżetowy, tj. z takimi projektami jak np. budowa latarni oświetleniowych.

Odpowiedni zapis w Regulaminie III edycji budżetu partycypacyjnego m.st. Warszawy w par. 4, pkt 3 brzmi następująco:

„W  przypadku  projektów, których realizacja wymaga przeprowadzenia czynności przygotowawczych, polegających  np. na  sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu m.in. stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii, dopuszcza się rozpoczęcie wykonywania tych czynności w trakcie roku budżetowego 2016”.

W związku z tym, iż wcześniejsze rozpoczęcie realizacji projektu, chociażby tylko w części związanej ze sporządzeniem dokumentacji projektowej, wymagałoby użycia środków finansowych przeznaczonych na projekt już w 2016 roku, zwracam się z prośbą o rozwiązanie tego biurokratycznego problemu i umożliwienie, w przypadku zwycięstwa w głosowaniu, pełnej realizacji projektu zgodnie z intencjami organizatorów budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawie. Nie powinno być tak, że projekty, które dotyczą oświetlenia miejsc publicznych nie będą mogły być zrealizowane tylko z powodu administracyjnych trudności. Z pewnością poziom płynności finansowej Urzędu Dzielnicy Wawer umożliwia np. skorzystanie z innych środków finansowych do czasu uwolnienia środków przeznaczonych na konkretne projekty budżetu partycypacyjnego. Skoro Regulamin III edycji budżetu partycypacyjnego m.st. Warszawy przewiduje możliwość wcześniejszego rozpoczęcia realizacji projektów, proceduralne czy logistyczne dylematy jednostki realizującej projekt nie powinny blokować możliwości ich wykonania.

 

WNIOSEK O PONOWNĄ WERYFIKACJĘ
PROJEKTU BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO
„CHODNIK Z OŚWIETLENIEM PRZY SADULSKIM ZAKĄTKU”

Niniejszym składam odwołanie od negatywnej weryfikacji mojego projektu budżetu obywatelskiego na 2017 rok pt. „Chodnik z oświetleniem przy Sadulskim Zakątku” i zwracam się z prośbą o ponowną weryfikację szczegółową tego projektu biorąc pod uwagę moje poniższe wyjaśnienia.

Uzasadnienie negatywnej weryfikacji przedmiotowego projektu brzmi następująco:

Wykonanie chodnika w zakresie proponowanym przez wnioskodawcę nie tworzy żadnego ciągu chodnika. Obecnie chodnik jest wykonany na ul. Mydlarskiej. W celu utrzymania ciągu pieszego należy wykonać chodnik od ul. Mydlarskiej do skrzyżowania przy „Sadulskim Zakątku””.

Zaproponowany przeze mnie w złożonym projekcie chodnik o długości ok. 60 metrów sam w sobie tworzy już ciąg komunikacyjny m.in. z powodu tego, że zlokalizowany jest pomiędzy dwoma skrzyżowaniami. Z jednej strony chodnik zakończony byłby na skrzyżowaniu z drogą wjazdową na sąsiadujące z „Sadulskim Zakątkiem” osiedle segmentów jednorodzinnych, a z drugiej strony na skrzyżowaniu z „krótszą” częścią ulicy Mydlarskiej, od której odchodzi zresztą w kierunku wschodnim chodnik w dalszej części ulicy Mirtowej, po drugiej stronie jezdni. Chodnik będący przedmiotem projektu byłby zatem z jednej strony uzupełnieniem i przedłużeniem istniejącego chodnika po drugiej stronie ulicy Mirtowej, a z drugiej strony stanowiłby niewielki, ale spójny ciąg komunikacyjny dla osób korzystających z terenu rekreacyjnego z siłownią plenerową. Powyższe uzasadnienie negatywnej weryfikacji projektu ma zatem charakter subiektywnej oceny i nie jest związane z merytorycznymi aspektami projektu takimi jak techniczne czy prawne możliwości jego realizacji.

Teren niezbędny do budowy chodnika wskazanego w moim projekcie budżetu obywatelskiego pozostaje w całości we władaniu m.st. Warszawy i nie jest obciążony na rzecz osób trzecich. Wskazana na karcie weryfikacji projektu prywatna działka 58/2 z obrębu 3-11-32 nie jest niezbędna do realizacji chodnika – taka działka byłaby wymagana do realizacji chodnika jednocześnie na całym odcinku Mirtowej tj. do skrzyżowania z „dłuższą” Mydlarską. Dłuższy ciąg chodnika w tym miejscu nie mógłby być jednak zgłoszony i zrealizowany w ramach projektów budżetu partycypacyjnego właśnie z uwagi na konieczność uregulowania stanu prawnego wspomnianej działki poprzez jej wykupienie od osób prywatnych, co nie oznacza jednak, że nie jest zasadna realizacja chodnika bez tego dodatkowego odcinka.

Deficyt chodników w przedmiotowej okolicy jest bardzo duży. Z pewnością znalazłoby się miejsce nawet na kilka kilometrów chodników w osiedlu Sadul. Niestety nie jest mozliwe wykonanie tych chodników w ramach jednego zadania inwestycyjnego, a tym bardziej w ramach jednego projektu budżetu obywatelskiego. Zaproponowany przeze mnie odcinek chodnika nie jest spektakularnie długi, jednakże stanowi ciąg komunikacyjny przeznaczony do obsługi „Sadulskiego Zakątka” i spójnie wpisywać się będzie w powstającą w tym miejscu ogólnodostępną infrastrukturę rekreacyjną.

Regulamin budżetu partycypacyjnego w m.st. Warszawy nie precyzuje, że składane przez mieszkańców projekty muszą być odpowiednio duże aby np. kompleksowo rozwiązywać dany problem infrastrukturalny w danej lokalizacji. Przykładowo, jeśli autor projektu chciałby w ramach budżetu obywatelskiego zamontować jedną ławkę w konkretnym miejscu, nie oznacza to, że powinien przewidzieć jednocześnie kilka lub kilkanaście takich ławek w okolicy, np. na całej długości ulicy, tylko dlatego, że tych ławek generalnie brakuje w tym miejscu. To samo dotyczy chodnika. Zaproponowany przeze mnie projekt budowy określonego odcinka chodnika, nie powinien zostać negatywnie zweryfikowany tylko dlatego, że nie przewiduje on kolejnych odcinków brakujących chodników w bezpośrednim sąsiedztwie. Wskazany przeze mnie odcinek chodnika i tak zresztą stanowi uzupełnienie chodnika po drugiej stronie ulicy i jest spójnym ciągiem komunikacyjnym zlokalizowanym pomiędzy dwoma skrzyżowaniami, w miejscu, gdzie jest bardzo potrzebny.

Wskazane w projekcie miejsce na chodnik idealnie się do tego nadaje. W chwili obecnej krawędź jezdni w tym miejscu ma nieuregulowany charakter, a sama jezdnia na tym odcinku ma różną szerokość. Realizacja chodnika w tym miejscu i wyprostowanie jezdni byłoby wzorcowym przykładem poprawiania infrastruktury miejskiej, w tym konkretnym przypadku pasa drogowego. Nawet jeśli chodnik nie będzie tworzył kilkusetmetrowego ciągu dla pieszych to warto uporządkować chociażby kilkadziesiąt metrów jezdni, która najbardziej tego wymaga w ciągu ulicy Mirtowej.

Chodnik zapewniałby jednocześnie odseparowanie terenu rekreacyjnego od jezdni co zdecydowanie poprawiłoby bezpieczeństwo w tym miejscu.

Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę na fakt, iż urzędnicza decyzja o niedopuszczeniu projektu do głosowania, tylko dlatego, że wnioskowany chodnik jest uznaniowo zbyt krótki, zastępuje możliwość wyrażenia opinii mieszkańców na ten temat w głosowaniu. Zgodnie z założeniami budżetu obywatelskiego, to mieszkańcy poprzez głosowanie decydują o wyborze konkretnych projektów do realizacji, co w praktyce urzeczywistnia społeczne potrzeby mieszkańców. W tym przypadku, jeśli nie występują techniczne czy prawne przeszkody w realizacji zaproponowanego przeze mnie chodnika, to mieszkańcy w głosowaniu powinni zdecydować o tym, czy taki projekt zostanie wybrany do realizacji. Urzędnicy nie powinni ich w tym wyręczać. Jesli tego typu projekt nie nadawałby się do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego stanowiłoby to zaprzeczenie idei takiego budżetu tj. współuczestnictwa mieszkańców w decydowaniu o wydatkowaniu środków publicznych.

Jednocześnie podkreślam, że nie umożliwiono mi modyfikacji projektu bezpośrednio po szczegółowej weryfikacji. Dla jeszcze większego powiązania zaproponowanego przeze mnie chodnika z istniejącymi ciągami komunikacyjnymi możliwe byłoby przecież zmodyfikowanie projektu i np. uwzględnienie przejścia dla pieszych do istniejącego chodnika po południowej stronie ulicy Mirtowej lub też wydłużenie chodnika w ciągu „ślepej” ulicy Mydlarskiej. Taka dodatkowa modyfikacja projektu uzupełniałaby uzasadnienie dla realizacji tego chodnika, w przypadku, gdyby przedstawione przeze mnie powyższe argumenty były mimo wszystko niewystarczające.

Bardzo proszę o uwzględnienie mojego odwołania, umożliwienie mi ewentualnej modyfikacji projektu, jeśli taka byłaby wymagana i dopuszczenie mojego projektu do głosowania.

16 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *