Psy wyprowadzamy na smyczy

W imieniu mieszkańców apeluję o wyprowadzanie swoich pupili na smyczy. Kilkoro osób, głównie właścicieli dużych psów wyprowadzanych na smyczy, zwracało mi uwagę na ten problem. Wyprowadzanie psów na smyczy dotyczy nie tylko dużych i groźnych psów. Dotyczy to również małych piesków, na które niezbyt przyjaźnie mogą zareagować właśnie te duże psy na smyczy.

Obowiązek szczególnej ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia nakłada na właściciela art. 77 kodeksu wykroczeń, który mówi: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Sporne do dzisiaj jest to czy oznacza to trzymanie psa na smyczy i w kagańcu.

Jednoznacznie kwestię wyprowadzania psów reguluje się przede wszystkim w aktach prawa miejscowego lub regulaminach danych miejsc.I tak w Warszawie, w tym w dzielnicy Wawer, kwestie te reguluje „Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołęcznego Warszawy”. Par. 28 tego regulaminu dotyczy obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi. Poniżej przywołuję treść tego paragrafu w odniesieniu do psów:

1. Przy przewozie i przemieszczaniu zwierząt domowych, utrzymujący je zobowiązani są do stosowania środków ochrony, niezbędnych dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt oraz  zachowania porządku publicznego i ochrony mienia.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani do dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i nie zakłócały spokoju domowego.
3. Na terenie nieruchomości prywatnej pies może przebywać na swobodzie, o ile nieruchomość posiada ogrodzenie uniemożliwiające wydostanie się psa poza jej teren.
4. Na terenach przeznaczonych do wspólnego użytku psy powinny być wyprowadzane na smyczy, a zwierzęta agresywne lub mogące stanowić zagrożenie dla otoczenia, również w kagańcach i pod opieką osób dorosłych, które zapewnią sprawowanie nad nimi kontroli.
5. Dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi oraz na obszarach oznaczonych jako wybiegi dla psów, pod warunkiem zapewnienia przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa.
6. Przepisu ust. 5 nie stosuje się do psów asystujących i funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz służb ratowniczych korzystających z pracy psów służbowych, w trakcie wykonywania   zadań służbowych.
7. Zabrania się pozostawiania bez codziennego dozoru psów i innych zwierząt w obrębie nieruchomości niezamieszkanych.

Warto w tym miejscu jeszcze tylko wspomnieć o kolejnym pragrafie regulaminu związanym z obowiązkami właścicieli psów w temacie ochrony przed zanieczyszczaniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku:

1. Utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani zapewnić by zwierzęta nie zanieczyszczały miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku. W szczególności utrzymujący i wyprowadzający zwierzęta domowe są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt.
2. Odchody zwierząt należy umieszczać w oznakowanych pojemnikach, koszach lub pojemnikach na odpady „zmieszane”.
3. Obowiązek, o którym mowa w ust. 1 powyżej nie dotyczy właścicieli psów asystujących i funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskiej oraz służb ratowniczych korzystających z pracy psów   służbowych, w trakcie wykonywania zadań służbowych.

Tagi:,
1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *