Weź pożyczkę na przyłącze kanalizacyjne

W dniu 29.06.2015 odbyło się spotkanie mieszkańców z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie. Głównym tematem spotkania była prezentacja nowego programu MPWiK w sprawie tymczasowego finansowania przyłączy kanalizacyjnych.

Sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 116 przy ulicy Korynckiej była pełna… przynajmniej na początku spotkania. Wpływ na zapełnienie sali być może miało to, że wspomniany program MPWiK został zaanonsowany przy użyciu takich określeń jak „wsparcie budowy podłączeń nieruchomości”, „istnienie możliwości skorzystania ze środków budżetowych m.st. Warszawy”, „zyskaj czas i pieniądze” czy też „program tymczasowego finansowania budowy przyłączy kanalizacyjnych”. Wielu mogło zrozumieć, że chodzi o jakieś ekstra dofinansowanie faktu przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W połowie spotkania wymagane było zatem dodatkowe precyzyjne wyjaśnienie, iż chodzi o kredyt, a mówiąc jeszcze bardziej precyzyjnie o nieoprocentowaną pożyczkę. Po tym wyjaśnieniu szum na sali zrobił się jakby większy i sala również zaczęła powolutku pustoszeć.

Sam program MPWiK dotyczy bowiem TYMCZASOWEGO finansowania przyłącza kanalizacyjnego przez MPWiK. Nie jest zatem tak, że miejska spółka dorzuci się do budowy naszego przyłącza do sieci kanalizacyjnej, ale skłonna jest udzielić nam nieoprocentowanej pożyczki na tą inwestycję. Jako mieszkaniec, który ma już możliwość przyłączenia się do sieci kanalizacyjnej mogę po znalezieniu projektanta i wykonawcy takiego przyłącza udać się do MPWiK i podpisać umowę na tymczasowe finansowanie budowy przyłącza. Następnie buduję przyłącze kanalizacyjne i udaję się ponownie do MPWiK w sprawie podpisania umowy na odbiór ścieków. Wtedy otrzymuję na wskazany rachunek bankowy pieniądze/pożyczkę na sfinansowanie budowy przyłącza. Pożyczkę oddaję w ratach, a liczba tych rat uzależniona jest od wielkości pożyczki (maksymalna jej kwota to 20 tys. zł).

Więcej szczegółów na temat programu MPWiK na stronie internetowej http://mpwik.com.pl/dla-klienta/pdk.

W każdym razie samo spotkanie było potrzebne. Frekwencja też o tym świadczy. Dobrym pomysłem było uruchomienie w trakcie spotkania „loży ekspertów” czyli możliwości bezpośredniego porozmawiania z pracownikami MPWiK, gdzie każdy z mieszkańców mógł zapytać i wyjaśnić wątpliwości związane z przyłączeniem do sieci kanalizacyjnej swojej własnej posesji. Kolejka mieszkańców do pracowników MPWiK w kulminacyjnym momencie była naprawdę imponująca.

Sprawa niestety nie za bardzo dotyczy jeszcze osiedla Sadul. Do naszego osiedla kanalizacja miejska dotrze wraz z odcinkiem sieci kanalizacyjnej w ulicy Lucerny, którego budowa właśnie się rozpoczyna i który ma dotrzeć do ulicy Mydlarskiej do końca października bieżącego roku. Wspomniany program MPWiK ma funkcjonować do końca czerwca 2016 roku. Gdyby realizacja kanalizacja nabrała rozpędu to być może i kilku z nas, mieszkańców osiedla Sadul, zdąży z tego programu skorzystać.

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *