Osiedle Sadul w filmie z 1974 roku

Ot, taka ciekawostka… część osiedla Sadul miała swój mały epizod w serialu z lat 70-tych pod tytułem „S.O.S.” w reżyserii Janusza Morgensterna. Bohaterem tego sensacyjno – kryminalnego serialu z 1974 roku jest dziennikarz, reporter radiowy, Rafał Kostroń. Jest on autorem seryjnego programu radiowego pod nazwą S. O.S., w którym zajmuje się sprawami i problemami ludzi potrzebujących rady i pomocy.

Kilka scen do tego serialu, a konkretnie do odcinka nr 3 pt: „Pułapka” zostało nagranych na naszym osiedlu. Oto główny bohater Rafał Kostroń (grany przez Władysława Kowalskiego) wraz z Płoszczakiem czyli ajentem sopockiego campingu (Jan Himilsbach) oraz taksówkarzem Bartkiem (Marek Lewandowski) przyjeżdżają pod wskazany adres w Sopocie (czyli w dzisiejszym w osiedlu Sadul) w celu rozwikłania zagadki porwania Jolki.

Mniejsza jednak o fabułę filmu – warto po prostu z ciekawości zerknąć jak zostało uwiecznione nasze osiedle sprzed ponad 40 lat (odpowiedni odcinek serialu do obejrzenia w serwisie YouTube pod tym linkiem: S.O.S. 03. Pułapka).

Osiedle Sadul uwidocznione jest na filmie od 41 minuty i 33 sekundy (41:33). Na początku widoczna jest ulica Lucerny, z której to bohaterowie serialu skręcają taksówką w ulicę Mydlarską. W ul. Mydlarskiej widać poszczególne, istniejące wtedy domy, jak np. praktycznie niezmieniony dom przy Mydlarskiej 101, czy też zabudowania przy Mydlarskiej 93, 91 i wiele innych. Widoczne są też zabudowania przy dzisiejszej ulicy Snopowej i Wapiennej. Nie wszystkie budynki jestem w stanie zidentyfikować. Główna akcja tej części serialu dzieje się w budynku Mydlarska 53 (widoczny na pierwszym planie w 42:32).

Jeśli ktoś z Państwa wie o innych ciekawostkach związanych z naszym osiedlem to zapraszam do podzielenia się nimi.

Zostaw komentarz