Sadul – strefa śmierci?

Urząd Dzielnicy Wawer poinformował na swojej stronie internetowej  o  zawiadomieniu o wszczęciu postępowania – ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego – budowie stacji bazowej telefonii komórkowej – ul. Lucerny, działka 45, obręb 3-13-12. Będzie to już trzeci maszt z antenami na tym terenie, którego właścicielem jest Warszawska Spółdzielnia Handlowa „Fala”. Wspomniane zawiadomienie  z dnia 21.05.2014 podpisała Pani Alina Celińska, Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Wawer.

Na tym terenie przy ulicy Lucerny są już dwa maszty z antenami telefonii komórkowej o wysokościach 27 i 60 m:

Pani Małgorzata Kalbarczyk z Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Dzielnicy Wawer poinformowała nas, że na mapie zagospodarowania terenu nie widać zbudowanych wcześniej dwóch masztów, a zaznaczenia wskazują raczej na to, że są to budynki. Wybudowanie drugiego masztu w tym rejonie spowodowało protesty ze strony m.in. osiedla Zerzeń i przewodniczącego rady tego osiedla Krzysztofa Waśkiewicza. Pani Kalbarczyk doradziła uzyskanie dokumentów z archiwum w celu weryfikacji prawidłowości wydania pozwolenia na budowę drugiego masztu. Wybudowanie trzeciego masztu jeszcze bardziej skomplikuje sytuację dla terenów sąsiadujących z tym stacjami bazowymi i ich oddziaływaniem na zdrowie ludzi ze względu na dużą liczbę anten w niewielkiej odległości od planowanej, kolejnej inwestycji. Przed wydaniem pozwolenia na budowę konieczne było i jest przeprowadzenie pomiarów natężenia pól elektromagnetycznych, a następnie przeprowadzenie analizy, czy po wybudowaniu drugiego i następnego masztu antenowego (trzeci maszt dotyczy sieci komórkowej Play) z tak dużą liczbą anten nie zostaną przekroczone dopuszczalne prawem normy. Problem skutków zdrowotnych działania pól elektromagnetycznych (PEM) emitowanych przez stacje bazowe telefonii komórkowej może być bardzo poważny, a samo użytkowanie telefonów komórkowych może być związane z czynnikami rakotwórczymi (glejaki – grupa nowotworów centralnego układu nerwowego (patrz dokument Światowej Organizacji Zdrowia pt. Wpływ pól elektromagnetycznych na ludzie zdrowie). Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała w 2011 roku dla administracji samorządowej informację: „Ochrona środowiska przed polami elektromagnetycznymi. Informator dla administracji samorządowej Warszawa 2011.

Przedstawiciele rad osiedli Zerzeń i Sadul zwracali się do obecnego burmistrza dzielnicy Wawer, p. J. Koczorowskiej, w sprawie weryfikacji prawidłowości wydania pozwolenia na budowę drugiego masztu przy ul. Lucerny, gdzie w pobliżu często przebywają dzieci (w szkołach, w klubie kultury), a anteny mają zasięg w promieniu do 2,5 km. Niestety, mimo wniosków rad osiedli (w tym uchwały rady osiedla Sadul nr 28/2013) nikt z Urzędu Dzielnicy Wawer tą sprawą się nie zajął. Sprawę dotyczącą budowy kolejnych masztów w Wawrze poruszyła na ostatniej sesji Rady Dzielnicy Wawer wiceprzewodnicząca J. Waligóra w związku z interwencją mieszkańców os. Aleksandrów/Falenica. Rada Osiedla Sadul wcześniej wnioskowała o weryfikację prawidłowości decyzji o pozwoleniu na budowę dla stacji bazowej telefonii komórkowej GSM (stacja nr BT10271 Zastów) wraz z wieżą antenową o wys. 60 m, na części działki nr ewid. 45 z obrębu 3-13-12, położonej przy drodze dojazdowej do ul. Lucerny w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, decyzji wydanej przez panią Teresę Radlicką, tj. osobę wydającą decyzje administracyjne w imieniu prezydenta w Wydziale Architektury i Budownictwa dla Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, zwłaszcza w świetle decyzji o pozwoleniu na budowę już istniejącej stacji bazowej, zlokalizowanej w sąsiedztwie nowopowstającej stacji bazowej. Pani Małgorzata Kalbarczyk z Wydziału Architektury i Budownictwa w Urzędzie Dzielnicy Wawer wskazała na zasadność weryfikacji w oparciu o dokumenty znajdujące się w archiwum, tym bardziej że na zdjęciu widać było już w przeszłości jeden maszt na ww. działce przy ul. Lucerny:

Jak wiadomo w osiedlu Sadul znajdują się również inne anteny telefonii komórkowej, m.in. na dachu budynku przy ul. Mrówczej 243:

Zagrożenie ze strony oddziaływania pól elektromagnetycznych w osiedlu Sadul wzrasta w szybkim tempie. Ma to szczególnie niekorzystny wpływ na dzieci. Poza tym liczba znajdujących się w pobliżu os. Sadul masztów telefonii komórkowej jest duża, np. maszt przy stacji Wawer, wiadukcie kolejowym, itd. Świat zaczyna uznawać szkodliwość pola elektromagnetycznego i zmierza w innym kierunku, np. we Francji weszła w życie nowa ustawa o ochronie środowiska od 12 lipca 2010 r. jest w niej m.in. zabronione używanie telefonii komórkowej w przedszkolach, szkołach podstawowych i wyżej przez dzieci, uczniów, a także przez nauczycieli i personel szkolny. Ustawa ta rozszerza wcześniejszy z roku 2009 zakaz instalacji nadajników mikrofalowych na żłobkach, przedszkolach, szkołach. W Izraelu od lipca 2009 roku jest zabroniona sprzedaż instalacji bezprzewodowych sieci WLAN i telefonii komórkowej (w placówkach oświatowych).

W bezpośrednim sąsiedztwie planowanej inwestycji w os. Zerzeń (obok os. Sadul) znajduje się klub kultury „Zastów” i szkoły (podstawowa i gimnazjum), gdzie stale przebywają małe dzieci i młodzi mieszkańcy Wawra. Kumulowanie masztów telefonii komórkowej zwiększa ryzyko szkodliwego oddziaływania pól elektromagnetycznych na zdrowie ludzi. Niestety, tylko argumenty prawne mogą coś powstrzymać w sytuacji dobrej woli (dla inwestora) organu wydającego pozwolenia. Aby coś skutecznie zrobić, należałoby obejrzeć dokładnie stan załatwiania spraw. Tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem wprowadzenia ładu przestrzennego jest uchwalanie planu zagospodarowania. Inne sposoby, to jedynie łapanie inwestora i przychylnego mu urzędu na błędach, co daje chwilowe zatrzymanie procedury lub cofnięcie jej.

Szkodliwe oddziaływanie pola elektromagnetycznego, słaba jakość wody (patrz korespondencja w sprawie jakości wody pitnej), brak właściwego zabezpieczenia istniejącej, szczątkowej kanalizacji sanitarnej, a także brak kanalizacji w pozostałej części os. Sadul (szamba), brak pozwolenia wodno-prawnego dla oczyszczalni eksploatowanej przez MSM ZWAR, brak monitorowania jakości powietrza w związku ze spalaniem szkodliwych substancji, zwłaszcza w tzw. okresie grzewczym, nierozwiązane sprawy dotyczące gospodarki odpadami itp. Wszystko to stwarza zagrożenie dla zdrowej i bezpiecznej egzystencji mieszkańców w osiedlu Sadul i sąsiednich osiedli. Z takich powodów obniża się również wartości posesji mieszkańców w tych osiedlach. Może to z kolei skutkować roszczeniami o odszkodowania. Niewidoczne dla oka oddziaływanie pól elektromagnetycznych spowodowane m.in. stacjami bazowymi telefonii komórkowej nie oznacza, że osiedle Sadul nie może stać się swoistą strefą śmierci w dzielnicy Wawer.

Czy władze samorządowe dzielnicy i m.st. Warszawy pomogą mieszkańcom wawerskich osiedli?

Urząd Dzielnicy, zarówno w przypadku dwóch pierwszych masztów, jak i planowanego trzeciego ograniczył powiadomienie mieszkańców w ten sposób, że ogłoszenie wywieszono tylko na kartce A4 na tablicy informacyjnej w korytarzu Urzędu Dzielnicy Wawer przy ul. Żegańskiej oraz w Internecie na stronie internetowej dzielnicy Wawer. Tak właśnie informuje się mieszkańców w Wawrze (choć prawdopodobnie nie tylko) o sprawach publicznych. Poniżej tablica z ogłoszeniami urzędowymi w urzędzie dzielnicowym. Wiadomo, że duża część mieszkańców nie chodzi do urzędu, żeby czytać ogłoszenia, ani też nie każdy ma Internet:

Na spotkaniu w dniu 26.05.2014 w Urzędzie Dzielnicy w Wydziale Architektury i Budownictwa poinformowano przedstawicieli samorządów osiedlowych, Krzysztofa Waśkiewicza (Zerzeń), Bernarda Wojciechowskiego (Sadul) i radnego Z. Gójskiego (Wawer), że planowana jest budowa trzeciego masztu. W firmie P4 Sp. z o.o. osoba, która była odpowiedzialna za załatwianie sprawy ze strony Play, już nie pracuje. Z nikim innym nie udało się porozmawiać w tej sprawie. Naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa w dzielnicy Wawer, Alina Celińska, powiedziała, że nie jest zainteresowana odczuciami mieszkańców. Tę uwagę poczyniła wobec oświadczenia przedstawicieli samorządów osiedlowych, że mieszkańcy czują się zagrożeni tak dużą liczbą planowanych masztów i anten telefonii komórkowej w tym rejonie z powodu wpływu pól elektromagnetycznych na ich zdrowie i bezpieczeństwo.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *