Czy argumenty w sprawie połączenia klubów kultury w Wawrze w tzw. WCK są poważne?

Z powodu pisma Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wawer z dnia 6 grudnia 2013 roku odnośnie negatywnej opinii Biura Kultury m.st. Warszawy w sprawie WCK.

[Cytaty (kursywą) pochodzą z pisma zastępcy Zarządu Dzielnicy Wawer z 24 grudnia 2013 nr UD-XIII-WKS.402.8.2013.WPS. Grubą czcionką zaznaczono opinie polemiczne do argumentów w piśmie zastępcy Zarządu Dzielnicy Wawer.]

Ad1. „( …..) Z dokumentów przedstawionych przez ówczesny Wydział Kultury dla Dzielnicy Wawer przy tworzeniu projektu załącznika dzielnicowego na rok 2014 i prognozy na lata 2015-2016 nie wynika, że oczekiwania dyrektorów poszczególnych placówek są wyższe niż środki, jakimi dysponują w 2013 roku.(…)” – nieprawda, w 2013 roku dyrektorzy instytucji kultury przynajmniej dwukrotnie na polecenie Wydziału Kultury zgłaszali tzw. „braki” w budżecie na rok 2014.

Ad2. „(…) Badania obszaru oddziaływania instytucji kultury w Wawrze potwierdzają, że znaczna część dzielnicy (poza najbliższym otoczeniem klubów kultury) znajduje się poza nim. „Ściana zachodnia” dzielnicy obejmująca Las  i Nadwiśle, pozbawiona jest jednostek kultury, mimo, że jest to teren najdynamiczniej rozwijający się pod względem demograficznym. Powołanie WCK i udostępnienie na jego potrzeby nowych pomieszczeń i przestrzeni pozwoli na zmianę tej sytuacji.(…)” – jeżeli WCK umiejscowione będzie na ul. Żegańskiej to „ściana zachodnia” w dalszym ciągu pozbawiona będzie jednostek kultury.

„… Koncepcja powołania WCK przewiduje uelastycznienie działań kulturalnych i wyjście z ofertą poza mury klubów kultury. Umożliwi wykorzystanie do celów edukacji kulturalnej również innych jednostek organizacyjnych, w tym placówek oświatowych funkcjonujących na tym terenie.(…) – od dawna fachowcy od edukacji kulturalnej twierdzą, że instytucje oświatowe nie są od edukowania kulturalnie. Od edukacji kulturalnej są instytucje kultury. Żeby nauczyć człowieka chodzenia na przedstawienia teatralne trzeba zaszczepić w nim teatr. Nie wystarczy posadzić dzieciaka na podłodze w sali gimnastycznej i pokazać mu teatrzyk. Muzyki należy słuchać w sali koncertowej a nie gimnastycznej, a obrazy oglądać w galerii a nie na szkolnym korytarzu. Prowadzenie działalności kulturalnej w placówkach oświatowych to siedmiomilowy krok wstecz.

„… Niczym nieuzasadnione jest twierdzenie, iż zakresy obowiązków kierowników filii, powstałych w wyniku przekształcenia klubów kultury, nie zmniejszą się. Jednym z zadań Wawerskiego Centrum Kultury będzie właśnie odciążenie jednostek filialnych od prac typowo administracyjnych, wynikających z wypełniania obowiązków pracodawcy. Wszystkie sprawy kadrowe, obsługi administracyjnej i finansowej, informacyjnej i promocyjnej przejmie Wawerskie Centrum Kultury.(…)  – To ile tam (tj. w WCK) ma być etatów? Do tej pory była mowa o dwóch – dla dyrektora i księgowej. Czy dyrektor WCK będzie zajmował się taką częścią promocji jak drukowanie zaproszeń, plakatów, rozwożenie ich i rozklejanie? Czy jedna księgowa zajmie się finansami, kadrami i całą administracją wszystkich filii i WCK?

„… skupienie funkcji zarządczych i administracyjnych w jednym miejscu pozwoli ograniczyć ilość księgowanych operacji finansowych, gdyż umożliwi dokonywanie zakupów grupowych, a co się z tym wiąże zmniejszy koszty funkcjonowania instytucji. …” – zakupy w instytucjach kultury obecnie realizowane są u od lat sprawdzonych, rzetelnych i tanich sprzedawców hurtowych. Każda złotówka przed wydaniem oglądana jest kilkakrotnie. Zakupy dokonywane w tych samych miejscach skutkują innymi „promocjami” np. gdy zabraknie jednej paczki papieru można dokupić ją w cenie hurtowej, nawet gdy cena hurtowa obowiązuje powyżej jakiejś konkretnej ilości. Często zakupy dowożone są do klubu bez dodatkowych kosztów. Realizowanie zakupów grupowych to nie tylko konieczność korzystania przez wszystkich z tych samych produktów, ale także złożenie zapotrzebowania (a co za tym idzie – oczekiwanie na produkt) i zapewne konieczność odbioru z WCK zamówionych rzeczy – koszt transportu i czas pracy pracownika.

Ad3. „… podkreślam, ze brak jest intencji likwidacji któregokolwiek z istniejących klubów kultury…” – w chwili obecnej być może tak. Ale kiedy brakować będzie środków finansowych to łatwiej będzie zamknąć którąś filię, niż obecnie samodzielną instytucję kultury. Intencje mogą się zmieniać. Początkowo w rozmowach o WCK podkreślano brak intencji co do zwalniania pracowników klubów. Teraz słyszy się, że nie tylko księgowe zostaną zwolnione, ale także woźne i konserwatorzy, a zastąpić ich mają firmy usługowe.

„… należy również stanowczo sprzeciwić się tezie, aby połączenie klubów kultury oznaczało ich ubezwłasnowolnienie, gdy staną się one filiami. Jak obszernie przedstawiono w uzasadnieniu przedmiotowych uchwał, połączenie klubów kultury ma służyć zwiększeniu efektywności zarządzania kulturą na poziomie dzielnicy, oraz umożliwić prowadzenie spójnej polityki kulturalnej” – to już są kompetencje dzielnicy. Aby prowadzić spójną politykę kulturalną na poziomie dzielnicy potrzebny jest w dzielnicy odpowiedni człowiek.

„… Nowo powstałe filie będą dysponowały znaczną samodzielnością w zakresie prowadzonej działalności …. Tego nie wiadomo, zależy od dyrektora i jego decyzji – … a dodatkowo będą mogły korzystać z doświadczeń i zasobów pozostałych filii. Sytuacją kuriozalną było bowiem m.in. wypożyczanie od firmy zewnętrznej przez jeden z klubów kultury sprzętu nagłaśniającego na potrzeby organizowanej imprezy, gdy sprzętem takim dysponował inny klub kultury….”  –  podanie przykładu dotyczącego „wypożyczania” sprzętu nagłaśniającego dowodzi, iż osoba pisząca odpowiedzi nie jest fachowcem od organizowania imprez kulturalnych. Kluby, które posiadają sprzęt nagłaśniający zwykle mają ten sprzęt zainstalowany na stałe – stacjonarny. To nie jest sprzęt, który w każdym momencie można rozmontować, przenieść i zmontować w dowolnym miejscu, dlatego, że np. przewody poprowadzone są w ścianie. Potrzebna jest też osoba, która potrafi to zrobić.  Klub nie wypożycza sprzętu, tylko wynajmuje firmę zajmującą się nagłośnieniem. Sprzęt nagłaśniający to nie tylko mikrofon, przewód, wzmacniacz i kolumna, ale cała masa podstacji, przejściówek, mikserów itp. Nie sposób wymienić laikowi nazw, nie mówiąc już o zastosowaniu poszczególnych elementów. Wynajmowana firma, nie wypożycza sprzętu, tylko zajmuje się nagłośnieniem imprezy tak, jak ma to być zrobione. Potrzebny jest żywy człowiek (akustyk!), który będzie wiedział, że impreza jest plenerowa, potrzeba ośmiu mikrofonów zbiorczych i dwóch punktowych, lub czterech mikroportów i kolumn o mocy przekraczających 50 lub 100 x wydolność zamontowanych w sali widowiskowej niewielkiego klubu.  Albo, że to nie plener, ale wysokiej klasy impreza muzyczna i wykonawcy potrzebują sześciu mikrofonów bezprzewodowych.  Nagłośnienie nagłośnieniu nierówne.

„… Należy również podnieść niezasadność zarzutu, iż połączenie klubów kultury spowoduje utrudnienia prowadzenia działalności, gdyż skutkować będzie koniecznością dojeżdżania 10-15 kilometrów do WCK dla załatwienia sprawy, gdyż po pierwsze nie ma ustalonego adresu siedziby WCK …” w odpowiedzi na punkt 1 jest wskazany adres ul. Żegańska 1a, gdzie obecnie działa Wawerska Strefa Kultury.  „…  a ponadto również obecnie istnieje konieczność dojeżdżania do Urzędu dzielnicy Wawer…”, ale nie z każdym kwitkiem.

„… Zamiarem władz dzielnicy jest przebudowa istniejącego obiektu i dodanie nowych funkcji, w tym również przystosowanie do prowadzenia działalności kulturalnej. Głowna wielofunkcyjna sala, dzięki ruchomym akustycznym ścianom i specjalnym fotelom (chowanym pod estradą) …… studio nagraniowe….. garderoby i zaplecze techniczne….” Przebudowa będzie 4x droższa od wybudowania nowego, nowoczesnego obiektu.

„… scentralizowanie zarządzania dotąd samodzielnych ośrodków przeczy idei samorządności…”  przeczy i inaczej nie da się tego nazwać.

„… w większości dzielnic m.st. warszawy działalność kulturalna jest prowadzona przez jeden ośrodek, bądź jeden ośrodek z filiami…Ale żadna z dzielnic nie jest tak rozległa terytorialnie jak Wawer, nie jest tez podzielona na kilkanaście kawałeczków torami, lasami i nieużytkami. Są zwykle porządnie skomunikowane i dojazd do nich nie zajmuje godziny (np. przez 3 przesiadki).

Ad4. „…. Odnosząc się do zarzutu o braku wskazania lokalizacji WCK, informujemy, że jest ona wskazana w treści uchwał. (…)Siedzibą tą jest m. st. Warszawa”  – czy to oznacza, że Centrum może powstać w innej dzielnicy? Czy jednak na Żegańskiej?

„… Powołanie WCK jest szansą na dostosowanie oferty kulturalnej dzielnicy (…) daje również możliwość nawiązania nowych form współpracy w zakresie kultury głownie organizacjami pozarządowymi, stowarzyszeniami i fundacjami (…) Efektem współpracy jest działająca od marca br. Wawerska Strefa Kultury …” łatwo jest prowadzić działalność bez ponoszenia kosztów utrzymania budynków i ludzi– kluby kultury te koszty ponoszą, organizacje pozarządowe działające w Strefie nie.

Ad5. „Odnosząc się do analizy wyników konsultacji społecznych, twierdzenie, iż „mieszkańcy żywią duże obawy, co do dalszego funkcjonowania obecnych Klubów Kultury w związku z mających powstać WCK „ jest nieuprawnione”a jednak się niepokoją.

… największy problem, który ogranicza dostęp do kultury w Wawrze jest nieznajomość ofert …” – w jaki sposób WCK ten problem rozwiąże?

„ …wydarzenia kulturalne odbywają się zbyt daleko od miejsca zamieszkania…” umiejscowienie działań w jednym miejscu jeszcze bardziej te odległości zwiększy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *