Zasady podziału budżetu partycypacyjnego na 2015 rok dla dzielnicy Wawer ustalone

Po kilku cotygodniowych spotkaniach w listopadzie br. Zespół ds. podziału budżetu partycypacyjnego dzielnicy Wawer ustalił zasady podziału tego budżetu w 2015 r.

Oto ww. zasady spisane przez wiceprzewodniczącego Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego p. Jana Frelka.

ZASADY PODZIAŁU ŚRODKÓW BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO 2015
W DZIELNICY WAWER

  1. Kwota budżetu partycypacyjnego, czyli 842 tysiące, zostaje podzielona po równo na 13 osiedli, czyli 64,7 tys. złotych na osiedle.
  2. Mieszkańcy mogą zgłaszać projekty osiedlowe, ponadosiedlowe albo dzielnicowe.
  3. W zgłoszeniu projektodawca wskazuje, którego osiedla lub kilku osiedli dotyczy jego projekt. Warunki zakwalifikowania projektu pod głosowanie mieszkańców:
    1. zakres projektu mieści się w zadaniach i kompetencjach dzielnicy;
    2. lokalizacja projektu dotyczy nieruchomości będących w posiadaniu m.st. Warszawy;
    3. koszt projektu mieści się w poszczególnych limitach finansowych:
      1. – dla projektu osiedlowego  jest to 64,7 tys. złotych;
      2. – dla projektu ponadosiedlowego jest to suma limitów dla projektów osiedlowych, których dany projekt dotyczy, np. dla 2 osiedli będzie to 130 tys.;
      3. – dla projektu dzielnicowego jest to 842 tys. złotych
  4. Projekty są kwalifikowane do realizacji według rankingu głosów wyborczych (przypominamy, że dokładne zasady głosowania w m.st. Warszawa nie zostały jeszcze ustalone i podane do wiadomości)
  5. Rozdysponowanie limitów finansowych na poszczególne rodzaje projektów (osiedlowe, ponadosiedlowe, dzielnicowe) odbywa się wg następujących zasad:
    1. koszt projektu osiedlowego z największą liczbą głosów wedle rankingu pomniejsza limit finansowy danego osiedla;
    2. koszt projektu ponadosiedlowego z największą liczbą głosów wedle rankingu w częściach równych pomniejsza limit finansowy osiedli, których dotyczy;
    3. koszt projektu dzielnicowego z największą liczbą głosów wedle rankingu pomniejsza limit finansowy w częściach równych wszystkich osiedli (oznacza to, że w dzielnicy Wawer, podzielonej na 13 osiedli np. projekt dzielnicowy obciąża budżet każdego osiedla w 1/13 części kosztu projektu).
  6. Jeśli koszt projektu o aktualnie największej liczbie głosów nie mieści się w pozostałym limicie finansowym, nie będzie kwalifikowany do realizacji. Do realizacji zakwalifikuje się projekt następny w kolejności, którego koszt mieści się w pozostałym limicie finansowym.
  7. Gdy po kwalifikacji projektów na poziomie osiedlowym w limicie finansowym danego osiedla pozostały niewykorzystane środki, zostają one przekazane do puli wspólnej wszystkich osiedli, z której są finansowane projekty o aktualnie największej liczbie głosów aż do wyczerpania limitu finansowego.
  8. Jeśli w danym osiedlu nie zostanie zgłoszony żaden projekt, ani na poziomie osiedla, ani grupy osiedli, ani dzielnicy, limit finansowy tego osiedla zostaje przekazany w częściach równych osiedlom, dla których został zgłoszony co najmniej jeden projekt. Takie przekazanie środków nie wpływa na limity finansowe projektów, lecz na ilość projektów, jakie zostaną zakwalifikowane do realizacji.
  9.  Jeśli kilka projektów uzyska tę samą liczbę głosów wyborczych, do realizacji jako pierwsze są kwalifikowane projekty o wyższym koszcie.

Do połowy lutego 2014 r. mieszkańcy Warszawy mogą zgłaszać projekty do realizacji w 2015 r., które zostaną sfinansowane ze środków budżetu partycypacyjnego.
Zgłaszany projekt może dotyczyć dowolnej sprawy istotnej dla mieszkańców dzielnicy: placu zabaw, dróg, miejsc pamięci, ścieżek rowerowych, imprez kulturalnych itd.

Najważniejsze jest jednak poparcie danego projektu przez mieszkańców. Aby zgłosić projekt, trzeba zebrać pod nim co najmniej 15 podpisów. Żeby zgłoszony projekt mógł zostać zrealizowany, musi spełniać kryteria formalne, ustalane przez Urząd dzielnicy, ale przede wszystkim musi otrzymać jak najwięcej głosów mieszkańców Wawra. Głosowanie będzie powszechne i odbędzie się w połowie czerwca 2014 roku.

Szczegółowe informacje na temat zgłaszania projektów i terminów budżetowych można znaleźć na www.wawer.warszawa.pl w sekcji „Budżet partycypacyjny 2015”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *