Budżet partycypacyjny czyli obywatelski. Szczegóły po pierwszych spotkaniach.

W Warszawie, w tym także w Wawrze obywatele zadysponują częścią budżetu miasta, ale dopiero na… 2015 rok

Po raz pierwszy w historii zarządzania Warszawą obywatele będą mieli wpływ na sposób wydawania pieniędzy (niestety tylko w ułamkowych częściach budżetów poszczególnych dzielnic), które przecież sami w postaci różnych podatków oddają miastu. Wzorem innych miast, m.in. Torunia, Kielc, Łodzi, w 2015 r. urzędnicy przekażą możliwość zadysponowania częścią budżetu miasta jego mieszkańcom, którzy to sami zadecydują o wydatkowaniu pieniędzy zgodnie z potrzebami poszczególnych dzielnic, osiedli, działających tam organizacji społecznych i kulturalnych itp.

W lipcu 2013 r. prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła się z pismem do Zarządów Dzielnic w sprawie powołania zespołów, które wypracują zasady podziału budżetu partycypacyjnego w dzielnicach oraz będą wspierały akcję informacyjną na jego temat wśród mieszkańców dzielnic.

Zarząd Dzielnicy Wawer, zgodnie z tym zaleceniem, również powołał taki zespół Uchwałą Zarządu Dzielnicy z dnia 22 października 2013 r. Zespół składa się z 27 osób, a w jego skład wchodzi 3 radnych dzielnicy, 5 pracowników urzędu dzielnicy, 10 przedstawicieli rad osiedli (Rada Osiedla Las nie zgłosiła przedstawiciela), 4 pracowników organizacji pozarządowych, 5 przedstawicieli mieszkańców dzielnicy. To dosyć liczne przedstawicielstwo i prawdopodobnie o wypracowanie konsensusu nie będzie łatwo, ale zobaczymy. Przedstawicielem Rady Osiedla Sadul w zespole jest Pani Edyta Kostrzewa, Sekretarz Rady Osiedla.

Zespół ma za zadanie wypracować:

•    podział terytorialny dzielnicy (czy budżet dotyczy całej dzielnicy, czy następuje podział na osiedla/obszary i jak ten podział się kształtuje);
•    przydział kwot na poszczególne obszary (czy równy, czy w zależności od zamożności obszaru);
•    zaplanowanie procesu edukacyjnego mieszkańców i wymiany informacji;
•    zaplanowanie procesu zgłaszania projektów;
•    zaplanowanie procesu weryfikacji zgłoszonych projektów.

Członkowie zespołu nie będą jednak mieli możliwości wypowiadania się na temat wartości merytorycznej czy też społecznej zgłaszanych projektów. Ich praca polega w zasadzie na akcji informacyjnej wśród mieszkańców.  Najważniejsze jest jednak to, że to MIESZKAŃCY będą głosować na wybór zatwierdzonych projektów (patrz Harmonogram prac w zakresie tworzenia projektu budżetu dzielnicy m.st. Warszawy na 2015 r. oraz kanały prowadzenia kampanii informacyjnej na temat budżetu partycypacyjnego).

Po spotkaniach 17 i 25 października 2013 r.

17 października br. w budynku Urzędu Dzielnicy Wawer przy ul. Żegańskiej w Międzylesiu odbyło się pierwsze informacyjne spotkanie osób, które wyraziły chęć uczestnictwa w tym zespole. Na spotkaniu pojawił się także pan Adam Godusławski, wiceburmistrz naszej dzielnicy. Koordynatorem, wyznaczonym z ramienia urzędu, wszelkich prac nad budżetem partycypacyjnym jest p. Katarzyna Pałasz. Nie wszyscy zgłoszeni byli obecni na spotkaniu. Uczestnicy dowiedzieli się, że do prac w zespole zgłosiło się 15 mieszkańców dzielnicy. Zgodnie z uchwałą Zarządu Dzielnicy Wawer członkami zespołu może być jednak tylko 5 mieszkańców, których podczas spotkania wyłoniono w wyniku losowania. Obecnych na spotkaniu zapoznano także z harmonogramem prac nad budżetem partycypacyjnym. Dowiedzieliśmy się także, że nasze miasto zdecydowało się przeznaczyć dla dzielnic na budżet obywatelski od 0,5 do 1 procenta budżetu dzielnic na 2015 rok. Wawer postanowił oddać do naszej dyspozycji  (sic!) tylko 0,5 proc. budżetu, co przekłada się zaledwie na kwotę 842 tys. zł. Biorąc pod uwagę, że dzielnicę Wawer zamieszkuje ok. 70 tys. mieszkańców, liczy ona 13 osiedli i jest dość rozległa terytorialnie, na niewiele to wystarczy, ale pewnie to lepsze niż nic. Najważniejsze jest to, że po raz pierwszy to obywatele zadecydują, czy np. naprawić chodnik, wybudować część drogi lub zorganizować spotkania teatralne czy taneczne.

Drugie spotkanie Zespołu ds. budżetu partycypacyjnego odbyło się w dn. 25 października br. i było poświęcone wyborowi przewodniczącego, wiceprzewodniczącego i sekretarza, a także wypracowaniu regulaminu prac zespołu. Przewodniczącym zespołu został wybrany w głosowaniu jawnym pan Marcin Małyska, radca prawny Urzędu Dzielnicy Wawer. Wiceprzewodniczącym zespołu został pan Jan Frelek, przedstawiciel Rady Osiedla Aleksandrów . Około  dwóch godzin poświęcono dyskusji nad regulaminem prac zespołu, którego pełny tekst zostanie podany do wiadomości w najbliższym czasie.
Spotkania zespołu będą się odbywać co tydzień do końca bieżącego roku. Pracy jest bardzo dużo, bo do 20 stycznia (według harmonogramu przekazanego przez miasto i Centrum Komunikacji Społecznej) zespół musi wypracować zasady zgłaszania projektów, a także przeprowadzić akcję informacyjną wśród mieszkańców.

Do 9 marca 2014 r. zakłada się zakończenie zgłaszania i uzupełniania zgłoszonych przez mieszkańców projektów. Pod względem formalnym będą je oceniać pracownicy Urzędu Dzielnicy Wawer i ewentualnie przekazywać autorom do poprawek lub uzupełnień.

Wszystkie informacje będą Państwu przekazywane przez przedstawicielkę Rady Osiedla Sadul Edytę Kostrzewę po cotygodniowych posiedzeniach dzielnicowego zespołu ds. budżetu partycypacyjnego. Każdy z Państwa będzie mógł zgłosić swój projekt, jak też wziąć udział w spotkaniach zespołu na prawach obserwatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *