Rada Osiedla Zerzeń o gospodarce wodno-ściekowej w Wawrze. Odpowiedź Urzędu Dzielnicy na pismo Przewodniczącego Zarządu Osiedla Zerzeń

Sprawa dotyczy m.in. odwodnienia, wód gruntowych, wód opadowych i roztopowych z terenów narażonych na podtopienia.

Przez ostatnie 10 lat Rada Osiedla Zerzeń wielokrotnie poruszała temat braku prawidłowego gospodarowania wodami i niebezpieczeństw, jakie czekają mieszkańców z tego powodu. Zwracano uwagę na fakt braku należytej konserwacji kanałów, jak również na konieczność prowadzenia między innymi małej retencji wody. Skutki braku działań odczuwają od kilku lat okoliczni mieszkańcy, którzy mają zalane piwnice i fundamenty budynków w wodzie.

W dzielnicy Wawer istnieje sieć kanałów wybudowanych w okresie międzywojennym (dla potrzeb rolnictwa), dzięki którym przez wiele lat utrzymywany był prawie stały poziom wód gruntowych. Poziom ten pozwalał na budowanie piwnic i budynków, których fundamenty były dużo powyżej poziomu wód gruntowych. Konserwacja kanałów była prowadzona prawidłowo do końca lat 80-tych. Wraz z urbanizacją Wawra kanały, które były wybudowane dla potrzeb rolnictwa zaczęły spełniać rolę kanalizacji deszczowej, której w naszej dzielnicy praktycznie nie ma. Należy pamiętać, że na terenach niezabudowanych tylko 10% wód opadowych spływa do cieków wodnych pozostała część paruje (ok. 40%) i podlega infiltracji (ok. 50%). Na terenach zurbanizowanych te relacje wyglądają inaczej i wystarczy tylko zaznaczyć, że aż 55% wody spływa, a tylko 15% podlega infiltracji. Na konferencji „Geobezpieczeństwo i gospodarka wodna na terenie wybranych obszarów Dzielnicy Wawer” (patrz prezentacja z konferencji) padło stwierdzenie, że przy obecnym rozwoju Wawra i okolic Kanał Nowe Ujście powinien być czterokrotnie większy. Kanał Nowe Ujście ma szczególne znaczenie dla mieszkańców osiedli Zerzeń, Las, Sadul i Wawer, ale również wszystkich, którzy mieszkają w okolicy kanałów wawerskich (wysoki poziom w Kanale Nowe Ujście jest powodem tzw. „cofki” do innych kanałów i stanowi to realne zagrożenie podtopieniami w ich okolicy).

Jako komentarz do pisma WZWiUW w Warszawie niech posłuży zdjęcie wykonane we wrześniu 2013 (bo tak jest co roku od 20 lat):

W piśmie z dnia 27.09.2013 od Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Wawer, Łukasza Jeziorskiego, napisano, że „w budżecie zabezpieczono środki finansowe w wysokości 2 200 000 na zadanie ‘Budowa odwodnienia terenów w osiedlach Aleksandrów, Zbójna Góra i Nadwiśle prace przygotowawcze’”. Jeziorski pisze, że dokumentację wykonała firma projektowa AKonsult Sp. z o.o. Koncepcja odwodnienia terenów Nadwiśla oparta jest w całości na sieci istniejących kanałów. Wydaje się więc, że te kanały posiadają już dokumentację. Może zamiast tracić czas i pieniądze na projektowanie czegoś, co już posiada projekt, wystarczy przeznaczyć część tej kwoty na ich odbudowę. Skutek będzie widoczny natychmiast.

Załączniki:

  1. Pismo RO Zerzeń do Wojewody Mazowieckiego z dnia 15 lipca 2013 r.
  2. Odpowiedź Wojewody Mazowieckiego z dnia 22 sierpnia 2013 r.
  3. Prezentacja: „Geobezpieczeństwo i gospodarka wodna na terenie wybranych obszarów Dzielnicy Wawer”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *