Będą komisje w obwodach odrębnych w czasie referendum…

…czyli Komisarz wyborczy i PKW na straży prawa. Komisarz wyborczy wezwał Radę m.st. Warszawy do podjęcia uchwały w sprawie utworzenia obwodów odrębnych w referendum gminnym w sprawie odwołania Prezydenta m.st. Warszawy.

Niektórzy radni wydają się ustawiać ponad prawem i przeciwko obywatelom, licząc na obniżenie frekwencji w referendum. Wcześniej Rada Warszawy nie podjęła uchwały o odrębnych obwodach do głosowania w referendum. Jednak niezawisły sędzia – komisarz wyborczy – przywróciła porządek po skardze (czytaj treść skargi tutaj), złożonej przez inicjatora referendum, Warszawską Wspólnotę Samorządową (WWS). Niedawna sesja Rady Warszawy nie była zasługą ani radnych, ani prezydent Gronkiewicz-Waltz. Do zwołania sesji wezwał Komisarz Wyborczy w Warszawie, Dorota Tyrała. Postanowienie weszło w życie z dniem podjęcia i nie przysługiwało od niego odwołanie. Radni musieli liczyć się z prawem. WWS dawno już ostrzegała, że tzw. politycy samorządowi – obecni na różnych szczeblach warszawskiego samorządu (od osiedli przez dzielnice do miasta stołecznego) – będą uciekać się do różnych sztuczek, aby obniżyć frekwencję. Brak uchwały ws. odrębnych obwodów jest tego widocznym przykładem. Można się cieszyć, że niezawisły sędzia pokazał, że działacze polityczni nie stoją ponad prawem w Polsce. Warto zauważyć w tym miejscu znamienne oświadczenie PKW o podważaniu polskiego systemu demokratycznego (pisaliśmy o tym tutaj).

W postanowieniu nr 31/13 Komisarza Wyborczego z 19.09. 2013 r. w sprawie wezwania Rady m.st. Warszawy do podjęcia uchwały o utworzeniu obwodów odrębnych w referendum gminnym w sprawie odwołania Prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji, zarządzonym na 13.10.2013, wyjaśniono, że „konieczność utworzenia odrębnych obwodów głosowania wynika, w opinii Państwowej Komisji Wyborczej, z konstytucyjnego prawa obywateli do udziału w wyborach i referendach.”

W Wawrze będą cztery komisje w obwodach zamkniętych:

1.    Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana kardynała Wyszyńskiego – nr komisji 1127, ul. Alpejska 42
2.    Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie SZOZ – nr komisji 1128, ul. Bursztynowa 2
3.    Dom Pomocy Społecznej „Na Przedwiośniu” – nr komisji 1146, ul. Przedwiośnie 1
4.    Zakład Opiekuńczo Leczniczy – nr komisji 1147, ul. Olchy 8.

Wyznaczony termin zgłoszeń kandydatów na członków obwodowych komisji do spraw referendum właściwych dla obwodów odrębnych to 26.09.2013 (czytaj – komunikat komisarza wyborczego).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *