Referendum w Warszawie. Brak informacji.
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym(D. U. 2013 r. poz. 706) przewiduje w Rozdziale 6 „Kampania referendalna” art. 28. 1.: „Kampania referendalna służy wyjaśnieniu przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, który zarządził referendum, istoty problemów rozstrzyganych w referendum, treści postawionych pytań i wariantów, a także prezentowaniu stanowiska inicjatora referendum oraz partii politycznych, zrzeszeń i mieszkańców w sprawie poddanej pod referendum.” W art. 29.1. napisano: „Kampania referendalna rozpoczyna się z dniem podjęcia uchwały organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego lub postanowienia komisarza wyborczego o przeprowadzeniu referendum[…]”. Postanowienie Nr 26 /13 Komisarza Wyborczego (patrz też strona internetowa z tym postanowieniem) w Warszawie o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania prezydenta m.st. Warszawy przed upływem kadencji wydano z dniem 20 sierpnia 2013 r.
Statut m.st. Warszawy przewiduje w § 2: „Ilekroć w Statucie mowa jest o: 2. Radzie Miasta – należy przez to rozumieć Radę miasta stołecznego Warszawy, będącą organem stanowiącym i kontrolnym miasta stołecznego Warszawy.”
Ustawa z dnia 15 marca 2002 r. o ustroju miasta stołecznego Warszawy przewiduje w art. 6., że „Organem stanowiącym i kontrolnym dzielnicy jest rada dzielnicy”.
Do dnia 29 sierpnia 2013 nie ma informacji na stronie internetowej Rady m.st. Warszawy, ani Rady Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy wymaganej prawem informacji o referendum lokalnym w sprawie odwołania prezydenta m.st. Warszawy.
DLACZEGO?
Nie tylko to niepokoi.
Prześledziłam dokumenty ogłoszone przez Komisarza Wyborczego P. Dorotę Tyrałę i chcę zwrócić uwagę na niebezpieczeństwo celowego zmniejszenia ilości osób uczestniczących w referendum poprzez prosty zabieg .
Chodzi o składy Komisji obwodowych.
W postanowieniu wyborczym nr 27/13 z 26.08.2013 Komisarz wyborczy ustaliła 8 osobowe składy Komisji obwodowych w tym 4 osoby zgłoszone przez inicjatora referendum i 4 osoby zgłoszone przez Prezydenta Warszawy. Termin zgłoszenia kandydatów upływa 13.09.2013.
Komisarz wyborczy w swoim postanowieniu nie ustaliła trybu zmian i uzupełnień w składzie komisji.
To działanie wygląda mi na celowe dążenie do storpedowania referendum.
Komisarz wyborczy ma obowiązek ustalić w Postanowieniu o powołaniu Komisji zasady zmian w składach Komisji obwodowych – mówi o tym Art.50 pkt.4 Ustawy o referendum lokalnym z 15.09.2000 z późn. zm.
Sztywne ustalenie 8-osobowych składów – bez możliwości wprowadzenia w ostatniej chwili członków zastępczych z przyczyn losowych – skutkować będzie brakiem Komisji obwodowej w wymaganym składzie i zamknięciem punktu wyborczego.
Można założyć, że nagle kilkudziesięciu członków różnych Komisji powołanych przez Prezydenta miasta rozchoruje się i nie stawi do pracy w Komisji. Wobec braku zasad zmian i uzupełnień – Komisje będą niepełne i nie będą mogły pracować. Podobna sytuacja z przyczyn losowych może zdarzyć się także po stronie członków Komisji zgłoszonych przez Warszawską Wspólnotę Samorzadową.
Ustawa o referendum lokalnym z 15.09.2000 z późn. zm.
Art.50 p.4. Zmiany i uzupełnienia w składach komisji następują w szczególnie uzasadnionych sytuacjach, a zwłaszcza na skutek zrzeczenia się członkostwa lub śmierci członka komisji, na zasadach i w trybie określonych w przepisach o ich powołaniu.
Sytuacja ta bardzo mnie niepokoi i chcę zwrócić na to Państwa uwagę.
To może być podstępna i brutalna zagrywka PO skutkująca wyłączeniem z pracy wielu Komisji obwodowych i tym samym obniżeniem ilości osób biorących udział w referendum.
AnnaM