Jak wyjść z szamba?

Nie tylko referendum jest na tapecie w Warszawie, ale także szambo w pełnym tego słowa znaczeniu. Urząd Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy informuje na swojej stronie, jak z owego szamba wyjść za pomocą ulotki z hasłami: „szambo pełne problemów” i „śmierdząca sprawa” (patrz: http://wawer.warszawa.pl/pl/news/jak-wyjsc-z-szamba ).

Szambo to nie tylko specyficzny i śmierdzący element życia w stolicy, zwłaszcza w takim jej rejonie jak Wawer.  Szambo bowiem jest mocno obecne w życiu tej metropolii. Wiedzą o tym aż za dobrze np. mieszkańcy osiedla Sadul. Mimo posiadania częściowej kanalizacji, szambo nie opuszcza tej jednostki samorządowej niższego szczebla. Władze dzielnicy albo miasta nadal pozwalają na szambo w Wawrze w miejscach, w których nie ma innej możliwości odprowadzania ścieków. Takich miejsc jest sporo, jak „nosem” sięgnąć.

Okazuje się jednak, że jest z tego wyjście. Przez zakładkę „Dla mieszkańców” na stronie urzędu dzielnicy Wawer, prowadzącą do odpowiedzi „Jak wyjść z szamba???”, wszystko staje się jasne. Władze dzielnicy zapraszają do skorzystania z zakładki zawierającej informację i wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na likwidacji szamba.

Szczegółowe zasady udzielania dotacji na realizację inwestycji polegających na likwidacji zbiorników bezodpływowych określone są w załączniku nr 4 do uchwały nr XVII/356/2011 Rady m.st. Warszawy z dnia 16.06.2011r. Wnioski o udzielenie dotacji na realizację inwestycji polegających na likwidacji zbiorników bezodpływowych składać można w Biurze Ochrony Środowiska w następujących terminach:

a) od dnia 1 września do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji,

b) od dnia 2 stycznia do dnia 31 marca roku, w którym planowana jest realizacja inwestycji.

Na tej stronie można też pobrać wszystkie potrzebne wnioski w sprawie wyjścia z szamba za pomocą udzielonych dotacji. Jest to być może istotna informacja dla mieszkańców Sadula, którzy borykają się z infrastrukturą kanalizacyjną i oczyszczalnią nie posiadająca pozwolenia wodno-prawnego od 2012 roku. Czym to skutkuje? Czytaj: http://www.sadul.waw.pl/?p=1101. Jak na razie sieć kanalizacyjna planowana jest w osiedlu dopiero na lata 2018-2019.

Ulotka zachęca do wyjścia z szamba, bo, jak informuje, „Po co Ci te problemy”? No właśnie, po co?

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *