Odmowna decyzja w drugiej instancji na wydanie pozwolenia wodnoprawnego dla oczyszczalni eksploatowanej przez MSM ZWAR w osiedlu Sadul

Decyzję odmowną w drugiej instancji wydał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW). Udostępniając kopię decyzji, Urząd Marszałkowski powołał się na art. 9 ustawy z 2008 roku (DZ.U. z 2008, nr 199, poz. 1227) o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. „Art. 9. 1. Udostępnieniu, o którym mowa w art. 8, podlegają informacje dotyczące: 6) stanu zdrowia, bezpieczeństwa i warunków życia ludzi, oraz stanu obiektów kultury i obiektów budowlanych — w zakresie, w jakim oddziałują na nie lub mogą oddziaływać: a) stany elementów środowiska, o których mowa w pkt 1, lub b) przez elementy środowiska, o których mowa w pkt 1 — emisje i zanieczyszczenia, o których mowa w pkt 2, oraz środki, o których mowa w pkt 3.” Z kolei art 8. mówi: „Organy administracji są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie znajdujących się w ich posiadaniu lub które są dla nich przeznaczone.”

Co do fragmentu z decyzji o rozporządzeniu Ministra Środowiska z 2006 to w  § 11. 1. napisano: „Ścieki bytowe, ścieki komunalne, ścieki pochodzące ze stacji uzdatniania wody, ścieki przemysłowe biologicznie rozkładalne, wody z odwodnienia zakładów górniczych oraz ścieki oczyszczane w procesie odwróconej osmozy mogą być wprowadzane do ziemi, jeżeli: 4) dla pozostałych ścieków — miejsce wprowadzania ścieków lub dno urządzeń wodnych oddzielone jest warstwą gruntu o miąższości co najmniej 3 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.”, a nie z pkt. 3 „dla ścieków pochodzących ze stacji uzdatniania wody oraz ścieków oczyszczanych w procesie odwróconej osmozy — miejsce wprowadzania ścieków lub dno urządzeń wodnych oddzielone jest warstwą gruntu o miąższości co najmniej 1,5 m od najwyższego użytkowego poziomu wodonośnego wód podziemnych.”

W związku z powyższym problem z brakiem pozwolenia wodnoprawnego oczyszczalni administrowanej przez MSM ZWAR w osiedlu Sadulu staje się realnym problemem mieszkańców. Decyzję odmowną (w pierwszej instancji) na wydanie pozwolenia wodnoprawnego wydał prezydent m.st. Warszawy (Biuro Ochrony Środowiska). W drugiej instancji podtrzymał decyzje odmowną RZGW. Co to oznacza? Podwyższone o 500% opłaty środowiskowe dla oczyszczalni w os. Sadul z powodu braku pozwolenia wodnoprawnego – czytaj archiwalny wpis na ten temat pt.  Podwyższone o 500% opłaty środowiskowe dla oczyszczalni w os. Sadul z powodu braku pozwolenia wodno-prawnego. Co dalej? Referendum, wybory, sąd, samorząd, podania, itd. itp. Wybór należy do mieszkańców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *