Awaria wodociągu na ul. Gajowej w osiedlu Sadul. Zagrożona oczyszczalnia

Awaria wodociągu (18.06.2013) w osiedlu Sadul to nie tylko uszkodzony wodociąg i wylewająca się woda na ulicę, to kolejne ostrzeżenie przed awarią oczyszczalni (biologicznej) w osiedlu Sadul, niezadbanej sieci kanalizacyjnej dla wielu odbiorców w osiedlu oraz rozlewiska wody na. ul. Gajowej na odcinku między ul. Paczkowską i ul. Mirtową.

Wczoraj mieszkańcy przy ul. Gajowej byli pozbawieni wody. Awaria spowodowała ogromne rozlewiska w tym rejonie. Awarię usuwały ekipy interwencyjne MPWiK. Wydobywającą się wodę z piachem (szlam) ekipa MPWiK wprowadzała do studzienki kanalizacyjnej, co spowodowało zagrożenie dla lokalnej oczyszczalni. Interweniowała obsługa oczyszczalni i okoliczni mieszkańcy. Ekipa MPWiK tłumaczyła się tym, iż była przekonana, że jest to kanalizacja miejska. Gdyby nie interwencja obsługi oczyszczalni, groziłaby katastrofa ekologiczna. Po interwencji ze strony oczyszczalni MPWiK odprowadzało wodę na ulicę, co z kolei powiększyło ogromne rozlewisko. W tym rejonie osiedla od lat nie ma studzienek chłonnych, co po każdym opadzie deszczu powoduje powstawanie rozlewisk wody. Rada i Zarząd osiedla Sadul informowały niedawno władze dzielnicy (wpis z 11.06.2013)  o kolejnych zgłoszeniach mieszkańców, którzy już od lat skarżą się na zły stan drogi i brak odprowadzenia wód opadowych w tym miejscu osiedla. W takiej sytuacji mieszkańcy nie mogą wejść suchą nogą na teren swych posesji.

Obecna awaria to również poważne ostrzeżenie dla władz dzielnicy i m.st. Warszawy w sprawie nieuregulowanej sytuacji w osiedlu w zakresie istniejącej i zbudowanej ponad 20 lat temu i dofinansowanej przez miasto Warszawę infrastruktury kanalizacyjnej i oczyszczalni. Nie tylko zagrożona jest oczyszczalnia, lecz przede wszystkim sieć kanalizacyjna, a tym samym posesje mieszkańców osiedla, podłączone do wspomnianej infrastruktury. Woda – czy to opadowa, czy wydobywająca się z uszkodzonego wodociągu – tworzy ogromne rozlewiska. Woda przedostaje się następnie do studzienek znajdujących się w świetle ulic publicznych, a później do oczyszczalni. Oczyszczalnia nie ma zdolności przyjęcia większych ilości wody. Każda awaria i większy opad stanowią zagrożenie katastrofą ekologiczną w osiedlu Sadul. W niektórych posesjach mieszkańcy skarżą się na wydobywanie się ścieków w garażach i piwnicach. Ponadto większe ilości wody stanowią zagrożenie dla infrastruktury kanalizacyjnej, o którą od lat nikt nie dba, ponieważ władze miasta nie chcą przejąć ani oczyszczalni, ani sieci kanalizacyjnej. Wczorajsza awaria pokazała wyraźnie, że ekipy MPWiK nie wiedzą, że sieć nie jest miejska. Taka sytuacja pogarsza coraz bardziej warunki odprowadzania ścieków w osiedlu Sadul. Zarządzający oczyszczalnią próbowali przekazać kilkakrotnie oczyszczalnię na rzecz MPWiK. Niestety spotkało się to z odmową. Wygląda na to, że wykonywaniem zadań własnych miasta w zakresie odprowadzania ścieków z osiedla Sadul obciążeni są mieszkańcy i działająca na ich rzecz obsługa oczyszczalni. Wiąże się także z brakiem odpowiedzialnego podmiotu za sieć kanalizacyjną, która jest w coraz gorszym stanie – np. zapadają się studzienki. Awaria wodociągu przy ul. Gajowej również dotyczyła studzienki kanalizacyjnej, wykorzystanej tym razem do odprowadzenia wody. Brak reakcji ze strony kompetentnych władz w zakresie odprowadzania ścieków stanowi zagrożenie dla mieszkańców osiedla. Planowane inwestycje MPWiK w zakresie miejskiej kanalizacji, to sprawa przyszłości (lata 2018-2019). Opóźnienie w tym względzie wynosi już obecnie prawie 10 lat. Rozwiązanie i zabezpieczenie mieszkańców osiedla Sadul przed grożącą katastrofą wymaga podjęcia zdecydowanych działań ze strony m.st. Warszawy.

Rada i Zarząd osiedla Sadul proszą o interwencję władze miasta i dzielnicy w tej sprawie, jak też, ponownie, w sprawie zapobieżenia tworzeniu się rozlewisk po opadach na ul. Gajowej róg Wesołowskiego.

Poniżej znajdują się zdjęcia z momentu awarii wodociągu na ul. Gajowej. Rozlewiska, wprowadzanie wody do studzienki kanalizacyjnej, co powoduje zagrożenie dla lokalnej kanalizacji i oczyszczalni. Rozlewiska wody – opadowej i z awarii – od lat utrudniają mieszkańcom wejście na teren posesji:

 

 

 

 

 

 

 

 

Film z usuwania awarii:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *